USTERKI

Okno jako przegroda budowlana w ścianie lub w dachu zamyka nam ten otwór, oraz umożliwia regulowany przepływ powietrza i doświetlenie pomieszczenia. Wykonane są z takich materiałów jak: drewno, pcv oraz aluminium

Dzielimy je na:
– rozwierane, rozwierane z funkcja uchylania
– uchylane
– obrotowe
– nieotwierane
-przesuwne, poziomo lub pionowo (sash)

 

Okno otwierane może mieć jedno lub więcej skrzydeł okiennych, które wypełnia szyba lub pakiet z 2, 3 szyb pomiędzy którymi najczęściej jest gaz np.: argon.
W zależności od tego jaka jest konstrukcja okna i z czego została wykonana oraz jakie przeszklenie zastosowano różnią się one izolacyjnością termiczną tzn. mniej lub więcej chronią przed utratą jak i wnikaniem ciepła.

Jeszcze jedną funkcja okien jest izolacja akustyczna, lecz funkcja ta przynosi rezultaty przy zamkniętym oknie jednak w większości pomieszczeń nie jest to możliwe ze względu na potrzebę stałego dopływu powietrza dla prawidłowej wentylacji pomieszczeń.

 

Na wstępie zobaczmy jak wyglądają pozycje klamki okiennej i związane z nimi funkcje okna

Należy jednak zauważyć iż funkcja rozszczelnienia może być również w innej pozycji klamki, w zależności od producenta okuć (najlepiej dowiedzieć się u sprzedawcy okien).

 

 

Najczęściej spotykanymi niedomaganiami okien są:

  • trudności podczas zmiany położenia klamki
  • niemożność domknięcia klamki w położenia „zamknięte”
  • okno jednocześnie się uchyla i otwiera
  • nieszczelności, pomimo zamknięcia okna
  • brak reakcji okuć na poruszanie klamką
  • zaparowanie szyb w przestrzeni niedostępnej dla użytkownika
  • pęknięcie ościeżnicy lub ramy skrzydła

 

 

W przypadku zauważenia w oknach tych lub podobnych niedomagań, należy zwrócić się niezwłocznie do sprzedawcy okien aby dokonał regulacji bądź naprawy. Jeżeli jest to w czasie gwarancji to powinien wykonać to bezpłatnie (jednak najczęściej warunkiem zachowania gwarancji jest dokonywanie corocznego płatnego przeglądu ze smarowaniem okuć).

Jeżeli sprzedawca już nie działa w branży można zamówić naprawę w firmie, która zrobi nam to odpłatnie.

Ceny za takie usługi kształtują się:

12-16 zł za regulację skrzydła ze smarowaniem
40-80zł za wymianę okucia + koszty okucia
60-90zł wymiana szyby (okno drewniane +50%)
130-150zł za metr kwadratowy szyby zespolonej U 1.1
1.60 zł za km dojazdu do klienta

Zapraszamy do korzystania z naszych usług oraz polubienia naszej strony na Facebooku. Dziękuję z góry za wsparcie Pauliny, która jest bardzo dzielną i pogodną młodą kobietą, pomimo swojej ciężkiej choroby.